سیلیکات سدیم چیست؟

سیلیکات سدیم که به آن شیشه آب یا شیشه محلول نیز گفته می شود ، ترکیبی از اکسید سدیم  و سیلیس (دی اکسید سیلیسیم ) است . خاصیت بارز و بسیار مفید این محصول قابلیت حل شدن بسیار بالا است. سیلیکات سدیم به صورت توده های جامد یا پودر یا به صورت مایع شربت شفاف به فروش می رسد.

تاریخچه سیلیکات سدیم

تاریخچه سیلیکات سدیم:

سیلیکات سدیم از قرن نوزدهم میلادی تولید شده  و اصول اولیه ساخت آن تا به حال تغییر نکرده است. این ماده معمولاً با بو دادن مقادیر مختلف خاکستر سودا (کربنات سدیم ، Na2CO3)  و ماسه سیلیس (منبع فراگیر SiO2) در کوره در دمای بین ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد (تقریباً ۱۸۰۰ و ۲۵۰۰ درجه فارنهایت) تولید می شود ، این روند دی اکسید کربن (CO2) می دهد و سیلیکات سدیم تولید می کند (Na2SiO3 ؛ معمولاً توسط دو ماده تشکیل دهنده آن ، Na2O و SiO2 نشان داده می شود)

خواص سدیم سیلیکات

سیلیکات سدیم چیست؟

سیلیکات های سدیم در محلول های قلیایی و خنثی پایدار هستند. در محلول های اسیدی، یون های آن با ایزوتوپ های هیدروژن واکنش نشان می دهند تا اسیدهای سیلیسی تشکیل شوند که تمایل تجزیه به ژل دی اکسید هیدراته دارند.

به دلیل تحریک پذیری آب گرم، نتیجه یک ماده شفاف سخت به نام ژل سیلیکا است که به طور گسترده ای به عنوان یک ماده خشک کننده استفاده می شود. سیلیکات سدیم در برابر آتش مقاوم است. در هر مسیر تولید، نسبت SiO2 به Na2O بالاتر باشد، غلظت هر دو ماده بالاتر و محلول چسبناکی بیشتری خواهد داشت.

ویسکوزیته محصول ناشی از تشکیل پلیمرهای سیلیکات است. در واقع اتم های سیلیکون (Si) و اکسیژن (O) توسط پیوندهای کووالانسی به ساختارهای زنجیره ای که دارای بار منفی هستند و یا حلقه هایی که دارای یون های سدیم مثبت و همچنین مولکول های آب، متصل می شوند.

سیلیکات سدیم خواص بسیار زیاد و مفیدی دارد، که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کم هزینه و مقرون به صرفه
  • امکان استفاده در صنایع مختلف
  • عدم واکنش آن به دما و امکان نگهداری در اتاق بدون نیاز به تجهیزات نگهداری
تاریخچه سیلیکات سدیم
فهرست