صنایع کاشی و سرامیک

اطلاعات فنی
اطلاعات بیشتر

نقش اصلی و بسیار مهم ترکیب سدیم سیلیکات در صنایع تولید کاشی و سرامیک

نقش اصلی و بسیار مهم ترکیب سدیم سیلیکات در صنایع تولید کاشی و سرامیک، روان کنندگی مخلوط اولیه و بازدارنده ترک خوردگی محصولات است. این ماده به دوغاب اولیه تهیه کاشی و سرامیک افزوده می شود تا مواد به شکل چسب درآیند. این ترکیب می تواند رطوبت اضافی محیط واکنش را حذف کرده بنابراین برای خشک کردن نهایی آن ها نیازی به صرف انرژی فراوان نیست.

سدیم سیلیکات به عنوان یک عامل اتصال دهنده و یکنواخت کننده در بافت اولیه کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد. تولید پسماند و نیاز به افزودن ترکیبات اضافی سخت کننده دیگر را تا حد زیادی کاهش می دهد. این ترکیب می تواند بسیاری از خصوصیات مورد نیاز برای تولید این محصولات را در اختیار صنایع تولیدی قرار دهد. استفاده از سدیم سیلیکات راندمان کار را تا حد چشمگیری افزایش می دهد.

سدیم سیلیکات، غیر ساینده است و پس از اتمام عملیات پخت کاشی و سرامیک، اثراتی از خود باقی نمی گذارد. این ترکیب به راحتی به شکل دوغاب تبدیل می شود و در مخلوط اولیه به کار می رود. خرید و استفاده این ترکیب در تولید انواع کاشی و سرامیک به شدت مقرون به صرفه است.

مقاله سیلیکات سدیم در صنایع مختلف

سیلیکات سدیم در نقش بایندر

یکی از کاربردهای سیلیکات سدیم در صنعت کاشی و سرامیک از سیلیکات سدیم به عنوان بایندر استفاده می شود. میزان مورد استفاده بایندرها از ۵ درصد وزنی نباید بیشتر شود و نسبت وزنی باید متناسب با نوع بدنه و شرایط تولید متفاوت باشد.

این ماده در فرآیندهای متفاوت تولید مانند: فرآیندهای شکل دهی از قبیل پرس، آماده سازی بدنه، سیستم های اکسترود و….مراحل لعاب زنی از قبیل ولا،اسپری، بل و…مراحل متفاوت دکوراسیون من جمله عکس برگردان،روتاری،چاپ فلت و…. به فرآیند اضافه می شود تا با بهبود شرایط رئولوژی دوغاب به مراحلی مانند شرایط اتصال دکور به بدنه، پخش شدن مواد در محصول وضعیت پرس محصول، روانسازی ترکیبات، کمک به تسریع در مراحل تولید، روش قالب گیری تزریقی در مرحله تولید و ….کمک نموده باعث افزایش کیفیت محصولات می شود.

بی شک یکی از مهم ترین کاربردهای سیلیکات سدیم استفاده در صنایع کاشی و سرامیک می باشد.

مقاله کاربرد سیلیکات سدیم در صنعت کاشی و سرامیک

مطالعه بیشتر

فهرست